Adresa prodejny: Ivanovické náměstí 25, Brno - Tuřany, 62000

can-bus

Co je to Can-bus? Mají ho LED?
 
  - Ne, nemají, nemůžou mít!

 

Může LED označená jako Can-Bus hlásit chybu?
 
  - Ano, může

 

Bude LED bez označení Can-Bus hlásit chybu?
 
  - Ne, nemusí

 

Tak co to vlastně ten Can-Bus je?

 Případný nápis “Can-bus" na LED nebo krabičce nic neznamená, není to něco co LED může mít (není to nic fyzického, žádná součástka, čip, nebo přídavný odpor uvnitř LED, jak si někdo mylně myslí) a rozhodně to nezaručuje, že LED označená jako Canbus nebude nikdy a nikde hlásit chybu…
Canbus je způsob komunikace mezi jednotkami / senzory / čidly v autě (pomocí jednoho datového kabelu). Proto to LED mít prostě nemůže.
 
Co se týká funkčnosti LED - hodně zjednodušeně řečeno, musí mít určitý minimální odběr proudu / minimální příkon. Takový, jaký očekává jednotka ve vozidle.. Pokud je to méně, než je v toleranci, tak auto považuje žárovku nebo LED za vadnou a potom hlásí chybu, v horším případě ji rovnou odpojí a ta pak nesvítí.
Rešení jsou následující:
  1. Použít vhodné LED (s odpovídajícím odběrem)
  2. Dodatečně okruh zatížit ještě předřadným odporem (to ale určitě nedoporučuji, mění část energie v teplo místo ve světlo a často se silně zahřívají).
  3. Některá auta jdou 'nakódovat' (upravit hodnoty v jednotce) a potom ani nevhodně zvolené LED chybu hlásit nebudou. Pokud se to udělá správně, tak hlídání žárovek zůstává i tak funkční.
Nicméně ne vždy stačí dát vhodné LED. Například některé modely Audi, Passat CC před FL.. mají s LED (v denním svícení, couvacích světlech..) problém i tak a řešení (aspoň zatím) není.
( podrobnější informace například zde: www.wikipedia.org/canbus )
 
canbus collage
 

 
 
Článek můžeš bez obav sdílet 😉
 
 
Všechny materiály včetně obrázků, fotografií,  grafiky, textů, popisků, výsledků měření, know-how a jiného obsahu webové stránky www.ledpodsviceni.cz jsou chráněny autorským právem a jinými právy duševního vlastnictví. Více zde: Autorské právo duševního vlastnictví 
 
 
Vytvořil Shoptet | Design Shoptetak.cz. Ledpodsviceni.cz na Firmy.cz